تفاوت سیستم های نور آکواریوم آب شور مرجانی : LED ، لامپ متال و نور مهتابی T5

پنجشنبه 1396.03.18 - تعداد بازدید : 5684

خیلی از کاربران آکواریوم آب شور برای خرید نور آکواریوم آب شور مرجانی سر در گم هستند که با مطالعه این متن کمی بهتر با سیستم روشنایی آشنا می شوند.

تفاوت رنگ مرجانها زیر نور LED،  مهتابیهای T5 و HQ

با مشاهده ویدئوی ادامه می توانید بخوبی به تفاوت نمای ظاهری مرجانها و کیفیت رنگ مرجان ها در آکواریوم آب شور پی ببرید. همانطور که می بینید در کلیپی تفاوت ظاهری نمای آکواریوم آب شور و مرجانها زیر سیستم روشنایی آب شور ال ای دی ، مهتابی های T5 آکواریوم آب شور و نورهای HQI بخوبی قابل مشاهده است. البته این نکته قابل ذکر است که در این ویدئو از ال ای دی های معمولی بی نام و نشان برای نور پردازی استفاده شده که قائدتا خیلی قابل استناد نیست و به کیفیت برندهای معروفی مثل ال ای دی های شرکت ارفک یا رادئون نمی رسد.

آبزینو شما را به دیدن این کلیپ دعوت می نماید:

قبل از تفسیر تصاویر ویدئو کمی با سیستم های نوری نام برده برای آکواریوم آب شور آشنا می شویم:

مهتابیهای آب شور یا مهتابیهای رایج آکواریوم آب شور با سایزهای استاندارد متنوعی از گذشته در دسترس بودند که از بین سه نوع رایج T5، T4 و T8 می توان گفت فعلا تنها T5 است که طرفدار داشته و میزان پار و تابش مناسب و به صرفه ای داشته است. مهتابیهای T8 همان مهتابیهای رایجی هستند که در ادارات و خانه ها بکار می رفت. مهتابیهای T5 آب شور که امروزه در فروشگاه لوازم آکواریوم آب شور قابل خریداری هستند بدنه ای با قطر کمتر و توان الکتریکی بالاتری دارند.

در مورد نام HQI که در ادامه از آن به عنوان لامپ متال آکواریوم آب شور نام می بریم شامل انواع خاصی از لامپهای التهابی خواهند بود که با طیف استاندارد و مخصوص آکواریوم های آب شور و خصوصا آکواریومهای مرجانی تولید می شوند.

اما کلیپی که مشاهده نمودید :

در این کلیپ از لامپ متال هالید آب شور با 16000K استفاده شده است که به اندازه لامپ متال 2000 کلوین نور سرد ندارد و به اندازه لامپ متال 10000K یا 12000 کلوین نور گرمی ندارد. در واقع لامپهای متال هالید 14000 و 16000 کلوین ترکیب مناسبی از نور گرم و سرد (سفید و اکتنیک ) خواهد داشت. سیستم روشنایی مهتابی آکواریوم آب شور مورد استفاده هم از لامپهای مهتابی T5 آب شور آبی آکوامدیک استفاده کرده است. ال ای دی های آبی و سفید مورد استفاده هم از برندهای بی نام و نشان چینی آکواریوم آب شور خواهند بود. در تصویر اول ترتیب تصاویر به این شکل است که در تصویر بالا سمت راست <ترکیب نور لامپ متال و مهتابی T5 آب شور> و بالا سمت چپ <لامپ متال با مهتابی T5 و ترکیب ال ای دی های آبی و سفید آب شور> بکار رفته اند. در تصویر های پایین سمت چپ تنها لامپ متال 16000 کلوین و سمت راست تنها مهتابی T5 آبی یا اکتنیک مورد استفاده است.

در تصاویر بعد ترکیبها رو به سمت اختصاصی پیش رفتند یعنی تصاویر پایین سمت راست تنها ال ای دی ترکیب سفید و بلو یا آبی و  چپ تنها ال ای دی آبی آب شور، اما در بالا سمت راست ترکیب نور های آب مهتابی و ال ای دی دیده می شود که به اندازه تصویر ال ای دی آبی آب شور تند نیست. اما تصویر بالا سمت چپ ترکیب ال ای دیهای آبی و سفید آب شور با مهتابی T5 است. در این مقایسه شاید بتوان گفت رتبه اول به ترکیب ال ای دی آبی و سفید آب شور و مهتابی آب شور T5 برگردد. اما ترکیب ال ای دی های سفید و آبی آب شور هم خیلی فرقی ندارد و با یک تفاوت ناچیز در مرتبه بعد است.

در قسمت سوم تصاویر تفکیکی بهتری ارائه می شود که در انتهای این بخش رده بندی می کنیم:

از چپ به راست به ترتیب :

  • ترکیب کامل نور متال + مهتابی T5 آب شور + ال ای دی ترکیبی آبی و سفید آب شور
  • ترکیب نور متال آب شور + مهتابی T5 آکواریوم آب شور
  • نور متال آب شور
  • نور مهتابی T5 آب شور
  • ترکیب نور مهتابی T5 و ال ای دی آبی و سفید آب شور
  • ترکیب نور مهتابی T5 با ال ای دی آبی یا بلو آب شور
  • ترکیب نور ال ای دی سفید و آبی آب شور
  • نور ال ای دی آبی آکواریوم آب شور

به نظر رنگ مرجانها زیر سه نور ترکیبی بسیار زیبا دیده می شود : ترکیب اول که مربوط که همه نورهای متال، مهتابی و ال ای دی در کنار هم است. اما با فاصله کمی ترکیب مهتابی آب شور و ال ای دی های سفید و آبی قرار می گیرد. رتبه سوم هم ترکیب ال ای دی آبی و سفید آب شور قرار دارد که بنظر آبزینو چیزی از دیگر ترکیبها کم ندارد.

پس از مقایسات مجزا، نوبت به نمای کامل آکواریومها میرسد :

در نمای اول در بالا از سیستم نور با ترکیب زیر برای آکواریوم آب شور مرجانی استفاده شده است:

سیستم روشنایی آکواریوم مرجانی متشکل از 3 لامپ متال 16 هزار کلوین  با ترکیب 4 مهتابی 80 وات T5  آبی یا اکتنیک است.

سیستم روشنایی آکواریوم مرجانی را در تصویر پایین با ترکیب 3 لامپ متال 16 هزار کلوین، 4 مهتابی 80 وات T5 و ترکیب نوری ال ای دی های آبی و سفید در 4 شاخه 120 واتی مشاهده می کنید. در تصویر فکر می کنید که ترکیب پایین شدت نور کمتری دارد اما علت چیز دیگری است. بدلیل روشن شدن نور ال ای دی ها نور یکنواخت تری در پایین بوجود آمده و دوربین فیلمبرداری با ایزو یا تفاوت نوری ملایمی تصویر برداری کرده و بشکلی به چشم می آید که انگار نور کمتر شده است(در عمل اینطور نیست)

در تصویر بعدی نمای آکواریوم مرجانی را با دو نور مقایسه کردیم :

تصویر بالا تنها 4 مهتابی آب شور T5 بلو یا آبی اکتنیک استفاده کرده است و تصویر پایین تنها 3 متال 150 وات با نور 16 هزار کلوین نشان داده شده است.

تصویر بعدی فرق بین نورهای ال ای دی آبی و سفید در کنار مهتابیهای T5 آبی آب شور(تصویر پایین) را با سیستم نور T5 آبی آب شور متشکل از 4 مهتابی 80 وات(تصویر بالا) نشان می دهد.

تصویر بعدی هم تفاوت نور تنها اکتنیک (تصویر بالا) از نوع ال ای دی های آبی آب شور را با نور ترکیبی ال ای دی آبی و سفید آب شور با توانی دوبرابر (تصویر پایین) نشان می دهد. نور آبی ال ای دی ها بسیار بیشتر از مهتابیهای آبی یا اکتنیک خواهد بود.