روشهای از بین بردن آپتازیا در آکواریوم های مرجانی آب شور

پنجشنبه 1396.01.03 - تعداد بازدید : 6266

در صورت حذف و مقابله نادرست با آپتازیا در آکواریوم آب شور، عملا بیشتر باعث تکثیر و رشد این آفت آکواریوم مرجانی آب شور خواهید شد. در ادامه می توانید روشهای از بین بردن آپتازیا یا شقایق های شیشه ای آکواریوم آب شور را مطالعه نمایید.

روشهای نابود کردن آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور

درواقع بسیاری اصلا تا به حال با اسم این موجود هم آشنایی ندارند و فکر می کنند موجود بی ضرری است. البته اول باید بگوییم که این موجود برای ماهیهای آب شور یا موجودات آکواریوم آب شور بغیر از مرجانها مشکلی ایجاد نمی کنند و بنوعی آفتی برای زندگی مرجانهای آب شور بحساب می آیند. حالا چرا آپتازیا برای مرجانهای آب شور مزاحمت ایجاد می کند؟

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور

شقایق شیشه ای یا آپتازیا از خانواده شقایقهای مهاجم بشمار می آید که سرعت رشد و خصوصا تکثیر بسیار بالایی دارند و بدلیل برخورداری از شاخکهای بسیار ریز سمی، باعث شود مرجانهای مجاور توانایی رشد، تکثیر و یا حتی زندگی نداشته باشند. آپتازیا به حدی نیشهای زهرآگینی دارد که حتی می تواند مرجانهای نرم (Soft Coral) را هم با نیش خود آزار دهد. درواقع شما با موجودی روبرو هستید که در سخت ترین شرایط زیستی در داخل آکواریوم قادر به ادامه حیات است.

در این مقاله آشنایی با آفات آکواریوم آب شور در آبزینو روشهای از بین بردن آپتازیا را مطالعه خواهید کرد.

معمولا آپتازیاها به همراه لایوراکها، مرجانهای خریداری شده به داخل آکواریوم می آیند و دربسیاری آکواریومها با جمعیتی بسیار بالا شروع به رشد می کنند.

به محض تشخیص و یا مشاهده آپتازیا بهتر است اقدام به ازبین بردنشان کنید. البته این هم را به خاطر داشته باشید که تنها کندن یا آسیب زدن به آنها درواقع تحریکی است تا آنها را تبدیل به تکه هایی نمایید که هر کدام می توانند به تنهایی تبدیل به یک آپتازیای جدید شوند. بنابراین اگر 100 درصد نمی توانید پایه آن را مشاهده و ازبین ببرید اصلا اقدام به آسیب زدن به آنها نکنید.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - ساختار بدن شقایق

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است هر کدام از بخشها می تواند بتنهایی تبدیل به شقایقی جدید شوند. نمونه این مقاومت و تکثیر را در شقایق خلیجی مشاهده می کنیم.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - ساختار بدن شقایق

برای از بین بردن آپتازیا در آکواریوم آب شور دو دسته روش وجود خواهند داشت که به روشهای طبیعی و روشهای غیر طبیعی دسته بندی می شوند.

روشهای طبیعی شامل موجوداتی خواهد شد که در طبیعت شکارچی آپتازیا بوده یا در چرخه زیستی بعنوان تغذیه از آن استفاده می کنند.

روشهای طبیعی کنترل آپتازیا در آکواریوم آب شور مرجانی

خرگوش دریایی برگیا یا Bergia Slug

پیدا کردن این نوع خرگوش دریایی در ایران کار سختی است و عملا نشدنی است. این خرگوش با ابعادی زیر نیم اینچ یا حداکثر 1.25 سانتیمتر می تواند براحتی از آپتازیاها تغذیه نماید.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - خرگوش دریایی برگیا

در صورت مناسب بودن شرایط و تامین غذا این خرگوشها براحتی تکثیر می شوند و کلونی بزرگ آنها می تواند بخوبی علاوه بر توقف رشد آپتازیا، آنها را ریشه کن نماید. پس از آن براحتی با استفاده از راس ماهیان و میگوی نعنایی و موجوداتی از این دست می توانید این خرگوشها را از بین ببرید.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - خرگوش دریایی برگیا

میگوی نعنایی، پپرمنت شریمپ یا peppermint Shrimp/Lysmata wurdemanni

یکی دیگر از شکارچیان آپتازیا میگوی نعنایی است. البته اشتباه نکنید این میگو با شباهتی که میگوی کمل دارد ممکن است مشکل آکواریوم شما را دو چندان نماید زیرا میگوی کمل می تواند بخوبی به مرجانهای نرم هم آسیب بزند در صورتی که میگوی نعنایی بیشتر به سمت آپتازیا رفته و همانند میگوی کمل مهاجم نیست.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - میگوی نعنایی و کمل

از مزایای دیگر میگوی نعنایی این است که می تواند بعنوان میگوی کلینر یا نظافت چی فضای آکواریوم را نظافت کرده به ماهی ها نیز در حذف انگلهای پوستی کمک نماید. این میگو در آکواریومها می تواند تکثیر هم شود.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - میگوی نعنایی

همانطور که در تصویر بالا می بینید میگوی نعنایی در حال خوردن آپتازیا است . در ویدئوی زیر تمایل میگوی نعنایی یا پپرشریمپ به آپتازیا را مشاهده می نمایید:

انواع پروانه های پوزه دار هم می توانند برای تغذیه از آپتازیا در لیست قرار گیرند اما کمی با احتیاط در آکواریومهای مرجانی قابل استفاده هستند زیرا ممکن است به شقایقها، کرمهای لوله ای و نرم تنانی مثل حلزونها حتی از روی کنجکاوی آسیب بزنند. در این بین پروانه ماهیان آب شور مورد استفاده عبارتند از :

  • پروانه ماهی نوار مسی
  • پروانه ماهی راکن
  • پروانه ماهی پوزه بلند زرد
  • پروانه ماهی کلینی
  • پروانه ماهی پشت زین دار
  • پروانه ماهی اریگا

مشکلی که در این میان وجود دارد تغذیه بعدی این موجودات است.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - پروانه نوار مسی

اغلب پروانه ماهیها در آکواریوم بسختی غذاخور می شوند و با فرض تغذیه کامل از شقایقهای شیشه ای یا آپتازیاها، پس از تمام شدن آپتازیاها در صورت عدم تغذیه در آکواریوم خواهند مرد و پس از آنها مجددا با برگشت آپتازیا روبرو می شوید. در انتخاب پروانه ماهیان سعی کنید ماهیهای جوانتر را خریداری کنید که امکان تغذیه بعدی در آکواریوم با خو گرفتن آنها قوت گیرد.

در بین روشهای طبیعی مواردی مثل استفاده از ماهی بلنی مولی میلر، ماشه ماهی یا جعبه ماهی ها هم دیده می شود که خیلی موثر نیستند و در رده های آخرند.

روشهای غیر طبیعی برای از بین بردن آپتازیا در آکواریومهای مرجانی آب شور

محصولات شرکتهای مختلفی مثل Red Sea Aiptasia-X یا Aptasia Solution از آکوا ویژن، Aptasia eXit از سالیفرت از این دست روشهای غیرطبیعی هستند که با تزریق و نه صد در صد می توانند در ازبین بردن آپتازیا شما را یاری دهند. که البته راه کارهای به صرفه ای نیستند. ضمن اینکه در صورت استفاده از محلول تزریقی آنها بر روی مرجانهای کناری در صورتی تماس با مشکل روبرو خواهید شد و مرجان آسیب می بیند.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - تزریق کالک

در روشهای غیر طبیعی روشهای دست ساز کاربران هم هستند که از گذشته در حال تکامل است!

یکی از روشهایی که بسیاری از کاربران در ایران استفاده می کنند تزریق آب جوش به پایه آپتازیا و سوا شدن پایه های این شقایق است که از این کار مهمتر سیفون این شقایق به بیرون از آکواریوم است. زیرا هربخشی از دیسک دهانی یا شاخکهایش به تنهایی می توانند به تکثیر بعدی منجر شوند.

روش دیگر استفاده از آب جوش و آب لیمو برای تخریب بیشتر است که در مقادیر کم مشکلی هم برای پی اچ آب آکواریوم آب شور ایجاد نمی کند. این روش هم مکانیزمی همانند روش آب جوش خواهد داشت.

راهکار بعدی استفاده از آب آهک بسیار غلیظ یا بهتر بگوییم خمیر رقیق آب آهک است. بشکلی که شما مقداری کالک واسر را با مقدار بسیار کمی آب بشکلی مخلوط می نمایید که خمیره ای سفید تشکیل شود و سپس از طریق سرنگ و سوزنی باریک آن را در بدن یا روی آپتازیا تخلیه می نمایید و بسرعت غلضت بالای کلسیم و واکنش شیمیایی باعث تخریب کامل آپتازیا می شود.

البته هر کدام از روشها(غیر از آب جوش تنها) می تواند در صورت استفاده گسترده کمی روی پارامترهای آکواریوم آب شور تاثیر گذار باشد اما شدت آن کم است.

راهکار دیگری که بدون نیاز به دست بردن در آکواریوم امروزه بیشتر در فاز تجربی مورد استفاده بوده است شاید بکارگیری لیزر قدرت بالا یا لیزرهایی از جنس نور متمرکز التهابی باشد. مشکل این لیزرها آسیب شدیدی است که می تواند برای چشم انسان یا موجودات اطراف در آکواریوم داشته باشد اما براحتی می تواند آپتازیا را ذوب و نابود نماید.

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - لیزر قوی

مورد بعدی هم استفاده از دستگاه تخلیه الکتریکی کوچکی با ولتاژ DC و جریان بالاست که با تماس و القای الکتریکی می تواند آپتازیا را از بین ببرد اما می تواند باعث شوک الکتریکی در انسان هم شود(در صورت تماس مستقیم).

مقابله با آپتازیا در آکواریوم مرجانی آب شور - لیزر قوی

روشهایی که گفتیم روشهای ریف سیف یا ایمن برای آکواریوم مرجانی بودند. در صورتی که آکواریوم تنها ماهی یا فیش اونلی دارید براحتی با بهره گیری از ستاره های ارزان قیمت ساحلی علاوه بر خلاصی از دست آپتازیا ها بخوبی از پس نظافت تانک، جلبکهای دیاتوم و ... بر آیید. یا مثلا می توانید با ستاره های خاردار، حلزونهای گوشت خوار ببری و ... هم بخوبی تمام آنها را از بین ببرید.

نکته ای که خیلی حائز اهمیت است کیفیت آب آکواریوم شماست. آکواریومهایی که آبی با ذرات معلق فراوان دارند بشدت با رشد یکباره جمعیت وسیعی از آپتازیاها روبرو می شوند زیرا این ذرات عامل تغذیه مناسبی برای آپتازیاها هستند. بنابراین سعی کنید بصورت موردی و از نزدیک با پیپت یا روشهای تغذیه مستقیم به مرجانها غذا دهید تا تغذیه آپتازیاها به حداقلترین حالت ممکن برسد و جمعیت آنها کنترل شود. هرگاه در آکواریومتان با آپتازیا روبرو شدید شک نداشته باشید که تعداد دیگری هم هستند که از دید شما پنهانند. آپتازیا در صورت کنترل آن غولی نخواهد بود که تصور می کنید. پس خیلی با حساسیت روی آنها زیبایی آکواریوم را با مشقت فراوان به کام خود زهر نکنید.