سیکل نیتروژن آکواریوم آب شور چیست؟

سه شنبه 1396.01.01 - تعداد بازدید : 3313

در همه آکواریوم ها باید به سیکل ازت یا چرخه نیتروژن دقت کنید تا با راه اندازی آکواریوم آب شور و شیرین شاهد تلفات بالای موجودات و ماهی های آب شور نباشید. بسیاری از موجودات در دو هفته اول با ایجاد فضولات باعث ایجاد آمونیاک و آمونیوم شده و در ادامه به افزایش نیتریت و نیتروژن ختم می شود.

سیکل ازت در آکواریوم آب شور  

این مطالب ممکن است برای مردم و دوستداران اکواریوم کسالت اور باشد اما امری کاملا ضروری است برای کسانی که می خواهند تانک تازه راه اندازی کنند و از داشتن ماهیان سالم لذت ببرند.

برخی از اکواریوم داران آنرا چرخه بیولوژیک، روند nitrification، سندرم تانک جدید و یا حتی راه اندازی چرخه در تانک می دانند.ولی همه اشاره به همان چرخه چرخه نیتروژن دارند.ایجاد این چرخه بسیار مهم است تولیدباکتری های مفید در آکواریوم و همچنین در منافض فیلتر که در تبدیل آمونیاک به نیتریت و سپس تبدیل نیتریت به نیترات کمک زیادی می کند. 
 
 
برنامه ریزی برای بوجود اوردن سیکل در داخل تانک امری بسیار حیاتی هست واموزش در این مورد می تواند به افرادی که قصد دارن برای اولین بار از داشتن اکواریوم و ماهی لذت ببرن امری اجتناب نا پذیر است.


بهترین راه برای اندازه گیری میزان آمونیاک،نیتریت،نیترات و یا بطور کلی میزان چرخه نیتروژن در تانک تهیه کیت ازمون می باشد.

برای تسریع در این امر بعد اندازه گیری این مقدار توسط کیت ازمایش مقدار ان را یاداشت کنید.که در این مدت شما می توانید میزان افزایش امونیاک در تانک رو ببینید (که این ماده سمی بوده و برای ماهیان داخل تانک بسیار مضر می باشد)،بعد از مدتی که آمونیاکدر تانک افزایش پیدا کرد توسط بکتریهایی باعث تجزیه امونیاک شده و ان را به نیتریت تبدیل می کنند (این ماده نیز مانند امونیاک سمی بوده و برای ابزیان مضر می باشد)که بعد از گذشت مدتی نیتریت در تانک کم شده یا به عبارت دیگه تبدیل ه نیترات شده و میزان نیترات در تانک افزایش پیدا می کند که در این مرحله سیکل ازت در تانک شما طی شده است.که در این زمان نیتریت و امونیاک در تانک شما به حداقل و یا صفر رسیده و بدونه هیچ مشکلی تانک اماده برای انتقال ماهیان می باشد.   

چرخه نیتروژن آکواریوم

شمای کلی از ایجاد چرخه نیتروژن در تانک: 
مراحل ایجاد چرخه نیتروژن(سیکل ازت):      
 
  • مرحله 1:smiley   (هرکدوم از عناوین بقلش باید نقطه توپر به عنوان سرفصل بزنه که در ادیتور می زنه اما توی متن اصلا نمیاد! منظورم همون آپشنی هست که به اسم لاتین Bulleted List بقل List Number هست)

در این مرحله شما با اضافه کردن تعدادی ماهی مقاوم نسبت به امونیاک(توصیه من :ماهی زبرا)و غذا دادن به این ماهی باعث می شود که تجزیه غذا و مدفوع ماهی باعث ایجاد یونهای امونیاک(NH3)یا امونیوم (NH4) در تانک می کند.
امونیاک(NH3) یا امونوم ((NH4 برای ماهیان اکواریومی بسیار مضر و سمی می باشد.که k,u امونیاک(NH3) و امونیوم(NH4) به پی هاش اب بستگی دارد به طوری که اگه مقدار پی هاش اب کمتر از 7باشد یون حاصله امونیو بوده و اگر پی هاش 7 و یا بالاتر باشد ماده حاصله امونیاک خواهد بود.

  • مرحله2:

بعد از گذشت مدتی از تولید امونیاک(NH3) ، باکتری موسوم به nitrosomonas نیزدر تانک ایجاد می شود که شروع به اکسید کردن آمونیاک کرده و محصول حاصل از این اکسیداسیون نیتریت می باشد.
بنابراین دیگر نیازی ازبین بردن آمونیاک و تولید نتریت در تانک نداریم و این ماده به خودی خود در تانک ایجاد می شود اما وجود نیتریت در تانک به اندازه امونیاک سمی می باشد و شما با اندازه گیری ان بوسیله کیت ازمایش ملاحظه می کنید که این مقدار در اواخر هفته اول و هفته دوم به بالاترین میزان خود خواهد رسید که بسیار خطرناک برای ماهیان داخل تانک می باشد.

  • مرحله3:

​​بعد از گذشت مدت زمانی از تولید نیتریت در تانک باکتری به نام nitrobacter تولید شده که باعث تبدیل نیتریت به نیترات می گردد نیترات بوجود امده در مقدار کم برای ماهیان سمی نیست اما وجود نیترات در مقادیر زیاد برای ابزیان مضر است که با گذشت زمان مقدار نیترات در محیط بسته تانک افزایش پیدا می کند که برای کاهش نیترات می توان مقداری از اب تانک را سیفون کرد و با اب تازه جایگزین کرد(توجه داشته باشین که جایگزین کردن اب کلر دار داخل تانکی که سیکل ان طی شده باشد تا حد زیادی باعث از بین رفتن سیکل و یا حتی نابودی سیکل در تانک می شود پس حتما از ابی که کلر ان از بین رفته باشد و ترجیحا هم دما با اب تانک باشد استفاده کنید).
​اما علاوه بر عمل سیفون که باعث کاهش نیترات می گردد عوامل دیگری نیز وجود دارد که یکی از انها استفاده از گیاهان در تانک می باشد بطوری که این گیاهان با جذب نیترات و کاهش ان دتانک رشد می کنند.(کود نیتراته:که گیاهان برای سلامت و رشد به آن نیاز دارند.

چرخه نیتروژن آکواریوم

ترجمه:سعید زندی   (مطلب با قید منبع از سایت پارسی پت برداشته شده است. احترام به ناشر از قوانین سایت آبزینو می باشد.)