کاهش نیترات آکواریوم آب شور با شکر

پنجشنبه 1396.01.03 - تعداد بازدید : 6274

چطور می توانیم میزان نیترات در آکواریوم آب شور را کنترل کنیم؟ آیا تنها از با داشتن سیفون در آکواریوم آب شور ممکن است؟ آیا تنها راکتور بایو پلیت است که می تواند میزان نیترات را ثابت یا کاهش دهد؟ بسیاری از کاربران آکواریوم آب شور بخاطر هزینه ها و تجزبه به سمت مصرف منابع کربن مثل مدیای بایوپلیت می روند بسیاری هم سعی می کنند از منابعی مثل شکر، الکل، و د ک ا، سرکه و ... برای کاهش نیترات آکواریوم آب شور استفاده کنند. در این مقاله بخوبی به بخشهایی از این موضوع در آبزینو خواهیم پرداخت. با آبزینو همراه شوید...

کنترل و کاهش نیترات در آکواریوم آب شور با استفاده از شکر

چرا شکر می تواند میزان نیترات آکواریوم آب شور را کاهش دهد؟!

نیترات و فسفات دو ماده مغذی هستند که در هنگام اضافه کردن کربن آلی مقدار آنها کاهش پیدا میکند.در واقع هر منبع دیگری از کربن آلی همین نتیجه را به شما خواهد داد.آکواریوم داران نیز این کار را با سرکه ، و د ک ا، و غیره ( که همه از کربن آلی هستند ) تجربه کرده اند و قند یا شکر ارزانتر و آسانتر از بقیه موارد است.

چگونه شکر یا سرکه مقدار فسفات و نیترات را کاهش میدهد ؟

به صورت عمیق به صورت علمی در این مورد بحث نمیکنم. برای کوتاه کردن یک داستان طولانی اگر شما مقداری ماده کربنی مانند شکر یا سرکه یا و-د-ک-ا به آب تانک اضافه کنید باکتریها از آن تغذیه کرده و مقدار باکتریها با استفاد از آن و تکثیر و رشد افزایش پیدا میکند. باکتریها برای ساخت سلولهای خود بیشتر و بیشتر از از از نیترات و فسفات در کنار منابع کربن استفاده خواهند کرد. در این بین ترکیب نیترات تبدیل به گاز نیتروژن و اسیدهای مغذی باکتریها خواهد شد و باکتریهای اضافی به وسیله اسکیمر از تانک خارج میشوند و در نتیجه مقدار فسفات و نیترات کاهش پیدا میکند.

کاهش نیترات آکواریوم آب شور

.حتما تا انتهای متن را با آبزینو مطالعه نمایید تا کل داستان را با بد و خوبش باهم بدانید.

از طرف دیگر مقدار دوز مصرف شکر همانند دوز مصرف و د ک ا و سرکه به صورت رسمی تجویز نشده است, با این حال این روش از محبوبیت زیادی در آلمان برخوردار است, اما نمیتوان اطلاعات زیادی در مورد آن پیدا کرد.
کسانی که از شکر استفاده کرده اند کاهش چشمگیری در مقدار فسفات و نیترات را تجربه کرده اند. ( از بیش از 50ppm به کمتر از 5ppm ). بیشتر کسانی که از این روش استفاده کرده اند بر سر این موضوع قسم میخورند.

اسکیمر خوب برای کاهش نیترات آکواریوم آب شور

اسکیمر خوب کلیدی است که شما برای اجرای این روش نیاز دارید.کشت باکتریها برای مصرف نیترات و فسفات یک مسئله است ولی از طرف دیگر شما همچنان به برداشت این باکتریها از سیستم نیاز دارید.اگر این باکنریها در سیستم بمانند در نهایت بعد از مرگ مواد مغذی را در تانک رها خواهند کرد.شما نمیتوانید به تعویض آب اعتماد کنید تا مطمئن شوید که فرایند اسکیمر خوب است ! دلیل دیگر برای استفاده از اسکیمر تبادل گاز است.افزایش باکتریهای داخل سیتم میتواند مقدار اکسیژن محلول در آب را کاهش دهد و همین امر ممکن است باعث وارد شدن شوک به ساکنان آکواریوم و شروع مرگ و میر شود.

دستورالعمل مصرف سرکه در آکواریوم آب شور

دوز و-د-ک-ا به درستی در اینترنت تجویز شده است. در واقع به همین علت من هم اکنون از و-د-ک-ا به جای شکر استفاده میکنم.به همین دلیل نمیتوان یک دوز مصرف دقیق را تجویز کنم. در عوض من برخی از دوز مصرفی که در سایتهای زیادی وجود دارد را نقل قول میکنم.در این روش شما قادر خواهید بود که نتیجه گیری کرده و اگر خواستید آنرا امتحان کنید.
شما بهتر است در حاشیه امنیت این کار را شروع کنید تا اینکه بعدها تاسف بخورید

به خاطر داشته باشید که اگر شما با مقدار زیاد کار خود را شروع کنید ممکن است سیستم شما در معرض سقوط قرار گیرد دلایل بسیاری مثل کاهش میزان پی اچ می تواند بشدت مشکل ساز باشد..

استفاده زیاد از قند و شکر موجب کدر شدن آب تانک خواهد شد...... در واقع زمانی آب تانک ابری می شود که کمی بیشتر از مقدار معمول به آن شکر اضافه کرده باشیم و مقدار باکتریها به حدی می رسند که آب مه گرفته شده و نشان از اصطلاحا بلوم باکتریها دارد.

کاهش نیترات آکواریوم آب شور - جدول مصرف سرکه

سه دلیل خوب برای شروع با دوز کم.
یک قاشق چایخوری از شکر برابر است با 10 میل از و-د-ک-ا-ی (80 proof)

اگر این مطلب درست باشد ، یک دهم قاشق چایخوری به ازای هر 25 گالن دوز شروع خوبی خواهد بود ( این همان چیزی است که برای دوز و-د-ک-ا توصیه می شود ), به نظر من ما میتوانیم به راحتی از دستور العمل مصرف و-د-ک-ا برای شکر استفاده کنیم.
دوز تقریبا دو قاشق چایخوری در هر روز برای 500 گالن آب تانک میباشد و آنرا با یک پمپ دوزینگ به صورت 24 / 7 تقسیم بندی کرده ام.( 7 بار در 24 ساعت )
با فرض اینکه 1 قاشق چایخوری شکر ، برابر با 10 میلی لیتر و-د-ک-ا (80 ) است, معمولا افرادی که از شکر استفاده کردند همان مقدار تجویز شده برای و د ک ا را بکار برده اند. در صورت درست بودن شرایط عملا وضعیت آکواریوم رو به بهبود خواهد رفت.
تبدیل واحد :

1
قاشق چایخوری = 0.33 قاشق سوپ خوری
1 گالن = 3.79 لیتر


500 لیتر = 132 گالن
400 لیتر = 105 گالن
300 لیتر = 79 گالن
200 لیتر = 53 گالن
100 لیتر = 26 گالن

توجه : مقادیر اعشاری گرد شده اند.

در ادامه جدولی که در روی سایتهای مختلف برای مصرف الکل یا و د ک ا منتشر شده را مشاهده می نمایید. آبزینو هم به شما توصیه می کند براساس این جداول و جدول مصرف سرکه در بالا پیش بروید:

کاهش نیترات آکواریوم آب شور - جدول مصرف الکل یا و د ک ا

 

 


 

ترجمه  و کلیت مقاله از سایت فیش لند گرفته شده است. احترام به حق انتشار از قوانین سایت آبزینو می باشد.

منایع :

Reef Central – Nitrate Reduction 101 with sugar!!!
Reefkeeping.com – Sandbeds and v-o-d-k-a, part 3
Aquaria Canada – SUGAR SUGAR SUGAR…Have you tried dosing it?
The Reef Tank – Dosing sugar???????
Reef Central – dosing v-o-d-k-a to bring down N and P